Meslek Lisesi Güvenlik Sistemleri Dalı

MAÇKA AKİF TUNÇEL ENDÜSTRİYEL OKULLARI ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ

ELEKTRİK-ELEKTRONİK ALANI GÜVENLİK SİSTEMLERİ DALI

Elektrik-elektronik sektörü firmaları ve hizmetleri ile ülke ekonomisine maddi gelir ve istihdam açısından önemli katkılar sağlamaktadır.

MEGEP kapsamında Elektrik-Elektronik Teknolojisi alanı altında bobinajcılık, büro makineleri teknik servisi, elektrik tesisatları ve pano montörlüğü, elektrikli ev aletleri teknik servisi, elektromekanik taşıyıcılar bakım ve onarımı, endüstriyel bakım onarım, görüntü ve ses sistemleri, güvenlik sistemleri, haberleşme sistemleri, otomasyon sistemleri, yüksek gerilim sistemleri dallarında öğretim programları hazırlanmıştır.

Okulumuz Elektrik-Elektronik Alanı içinde yer alan Güvenlik Sistemleri dalı sektöründe teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek ve yeni ürünlere katma değer kazandırmak suretiyle öncelikli olarak Türkiye’deki kurumsal ve bireysel kullanıcıların ihtiyaçlarına çözümler sunmak amacıyla 2007-2008 Eğitim-Öğretim yılında açılmıştır. Bu amaçla ileri teknoloji tabanlı, kaliteli, güvenilir ve ekonomik sistemler hedeflenmektedir.

Güvenlik Sistemleri dalı genel olarak şu alt sistemlerden oluşur:

Ø CCTV Kamera Sistemleri,

Ø Hırsız Alarm Sistemleri,

Ø Yangın Alarm Sistemleri,

Ø Güvenlik Kamera Sistemleri,

Ø Kartlı ve Şifreli Geçiş Sistemleri,

Ø Parmak İzi Okuyucu Sistemleri,

Ø Plaka Tanıma Sistemleri,

Ø RF Kumanda Sistemleri,

Ø Bariyer Sistemleri,

Ø Turnike Sistemleri,

Ø Bekçi Tur Sistemi,

Ø Görüntülü Kapı Telefonları,

Ø Sıramatik Sistemleri,

Ø Müzik ve Anons Sistemleri,

Ø Üst Arama Dedektörleri,

Ø Elektronik Servis ve Güvenlik Sistemleri,

Ø Akıllı Ev ve Ofis Sistemleri,

Ø Yüz Tanıma Sistemleri,

Ø Otopark ve Giriş Bariyerleri

Ø Telefon ve Ses Kayıt Sistemi.

2008-2009 Eğitim-Öğretim yılında 19 ve 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında 28 öğrenci ile Güvenlik Sistemleri Teknik Elemanı yetiştirme eğitimine devam edilmektedir. Güvenlik Sistemleri Teknik Elemanı binalara ait yangın algılama ve ihbar sistemleri, kapalı devre kamera kontrol güvenlik sistemleri (CCTV), soygun alarm ve ihbar sistemleri, geçiş kontrol sistemlerinin tesisi, kurulum bakım ve onarımına ilişkin işlemleri, kendi başına ve belirli bir süre içerisinde yapma bilgi ve becerisine sahip nitelikli kişidir.

Okulumuzun Güvenlik Sistemleri Dalını tanıtmak amacıyla http://www.mackaguvenliks.com adında bir Web sitesi açılmıştır. Site tasarımı Dal Öğretmeni Güngör Durdu ve 11C1(2007-2008) sınıfından Cafer Kara tarafından gerçekleştirilmektedir.

Hem Güvenlik Sistemleri sektörü hem de diğer okullarda açılan Güvenlik Sistemleri Dalları ile işbirliği içerisinde Eğitim-Öğretim faaliyetlerimiz M. Kemal ATATÜRK’ ün de belirttiği milli şuurla devam etmektedir.

Dalımızı 2016-2017′ den sonra yeterli sayıda öğrenci tercih etmemiştir ve kapatılmıştır. Emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür eder, tüm öğrencilerimize hayat boyu başılarır dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir