Meslek Lisesi EETA

Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanı

Elektrik-Elektronik Teknolojisi Alanı

Elektrik – Elektronik teknolojileri günümüzde kuşkusuz hayatımızın her alanında yer almaktadır. Bireysel kullanıcılardan, sanayinin en üst noktalarına kadar temel yapı elektrik ve elektronik tabanlıdır.

Aydınlanmadan, ısınmaya, ev otomasyondan, uçak teknolojisine kadar son kullanıcılar bu teknolojinin büyük bir kısmını kullanmaktadır. Telefon, TV, kamera, bilgisayar, otomobil, beyaz eşya, güvenlik gibi tüm alanlarda elektronik yine son kullanıcıların hayatlarında büyük bir yer kaplamaktadır.

Sanayi sektörünün alt yapılarında, üretim aşamalarında, makine parklarından, uzay teknolojilerine kadar geniş bir yelpazeye dağılmış olup uçsuz bucaksız bir yer kaplamaktadır. Diğer tüm sektörlerle iç içedir. Bugün bir makine yada yazılım düşünülemez ki elektronik tabanlı olmadan kullanılabilsin.

Bu anlamda öngörülen, önümüzdeki uzun yılar elektrik- elektronik tabanlı cihazlar hayatımızın her alanında yer alacaktır.

Ülkemizdeki Elektrik ve Elektronik bölümleri 2007 yılından itibaren MEGEP kapsamında birleştirilerek Elektrik – Elektronik Teknolojisi Alanı(EETA) adı ile eğitime devam etmektedir.